WIZYTA W PIEKARNI

W ramach realizacji doradztwa zawodowego także i w tym roku szkolnym 2023/2024 ESP7 kontynuuje cykliczne wizyty w zakładach pracy i miejscach usługowych na terenie Bielawy i okolic.

Dzięki nim uczniowie klas ósmych ESP7 mają możliwość zapoznania się z różnymi profesjami. Celem wizyt w zakładach jest także ułatwienie przyszłym absolwentom ESP7 podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej, profilu klasy oraz zawodu.

Pierwsze zawodoznawcze wyjście w tym roku szkolnym miało miejsce 20 października do Piekarnio-Cukierni Sobczak przy ul. Wolności 48. Wizyta w piekarni, z uwagi na specyfikę zawodu, miała miejsce ok. godz. 21 .Uczennice klasy 8. przygladały się ciężkiej, lecz niesamowitej pracy piekarzy.

Na naszych oczach powstawały różne wyroby piekarnicze, setki chlebów i bułek. Zawód piekarza nie tylko wymaga od piekarzy siły i dobrej techniki, ale także znajomości matematyki, by użyć właściwych proporcji mieszanek mąk, zaczynu i drożdży na wypieki.

Doradca zawodowy Edyta Parkitna

 

BAKCYL

Uczniowie ESP7 ponownie wzięli udział  w ogólnopolskim programie Bakcyl. Program Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży skierowany jest do szkół podstawowych.W tym roku szkolnym w ramach doradztwa zawodowego lekcja „Cyberbezpieczeństwo” została przeprowadzona w klasie 8a. Prowadzącą była pracownica banku Santander, p.Agata Bartosiewicz, która jest wolontariuszką programu Bakcyl. Uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie korzystać z usług bankowych i płacić w internecie oraz jak rozpoznać oferty potencjalnych oszustów.Poza tym poznali możliwe drogi kształcenia i niezbędne predyspozycje dla zawodu bankowca.

Doradca zawodowy mgr Edyta Parkitna

 

JAK ZOSTAĆ FOTOGRAFEM?

W środę, 25 października uczniowie klasy ósmej ESP7 mieli okazję zwiedzić punkt usługowy AFM Studio przy ul.Andersa 68 w Bielawie, realizujacy usługi fotograficzne reklamowe oraz związane z drukiem. Uczniowie zostali oprowadzeni po pracowni i zapoznani z funkcjonowaniem urządzeń niezbędnych w branży fotograficzno- reklamowej.

Dowiedzieli się, jakie warunki należy spełnić, by zostać fotografem i uzyskać dobre zdjęcie. Mogli także sami przez chwilę poczuć się zawodowcami, robiąc zdjęcia swoim kolegom.

 

W Banku Spółdzielczym         

W środę, 15 listopada bieżącego roku w ramach wycieczki zawodoznawczej uczniowie klasy 8a odwiedzili Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie. Pracownik banku p. Robert Budziszewski zapoznał uczniów z funkcjonowaniem maszyny do liczenia banknotów i maszyn wykrywających fałszywe banknoty. Zwrócił uwagę na ewaluację środków płatniczych oraz zależność wartości towaru od sytuacji ekonomicznej i rynku pracy. Dziękujemy za ciekawy wykład i poświęcony czas.
Szkolny doradca zawodowy Edyta Parkitna

 

DZIEŃ WIELOKULTUROWY           

We wtorek, 28 listopada uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Dniu Wielokulturowym w I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie.

Uczniowie obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów I LO,          a następnie zostali zapoznani z kulturą i obyczajami różnych krajów Europy i nie tylko.

Mieli okazję posmakować tradycyjnych potraw oraz podpytać uczniów klas licealnych o przedmioty rozszerzone, nauczane języki oraz koła zainteresowań oferowane przez I LO.

 

PFO Vetos Farma
W poniedziałek, 4 grudnia uczniowie klasy ósmej zwiedzili zakład farmaceutyczny PFO Vetos Farma w Bielawie przy Pocztowej. Uczniowie poznali czynności i predyspozycje zawodowe laboranta. Dziękujemy za możliwość wizyty w zakładzie.