
Dnia 04.03.2025r. ukazał się pierwszy raport z monitoringu aktywności dzieci i młodzieży w Internecie pt. Internet dzieci.
Co wynika z raportu?
Ponad połowa dzieci w wieku 7-12 lat aktywnie korzysta z przynajmniej jednego serwisu społecznościowego lub komunikatora dozwolonego od 13. roku życia.
W zestawieniu TOP 10 najczęściej odwiedzanych domen przez osoby w wieku 7-14 lat znajduje się serwis pornograficzny – w grudniu odwiedziło go co trzecie dziecko w tym wieku.
Wśród serwisów społecznościowych regularnie wykorzystywanych przez dzieci w wieku 7-12 lat najpopularniejszy jest Tik Tok – najmłodsi użytkownicy uruchamiają go wielokrotnie w ciągu dnia i spędzają w nim najwięcej czasu.
Dzieci w wieku 7-14 lat w serwisach społecznościowych spędzają ponad 2 godziny dziennie, zaś na platformach streamingowych blisko 2 godziny.
Wśród osób w wieku 7-14 lat najczęściej wybieranymi kategoriami tematycznymi są: kultura i rozrywka, edukacja oraz erotyka.
Z rozrywki – głównie gier oraz muzyki – korzysta 95% internautów z grupy wiekowej 7-14 lat, podobny odsetek odwiedziło treści edukacyjne, zaś erotyczne – 51%.
Do korzystania z serwisów erotycznych osoby w wieku 7-14 lat najczęściej wykorzystują urządzenia mobilne.
To tylko część danych, których dostarcza raport Internet dzieci, rozpoczynający inicjatywę monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie. Wnioski płynące z raportu są alarmujące, bo wspomniane platformy przeznaczone są dla osób powyżej 13. a nawet 18. roku życia. Sytuacja wymaga pilnych interwencji.
Całościowy raport znajduje się na stronie: www.internetdzieci.pl
Projekt ten jest wspólną inicjatywą Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz firm Gemius i Polskie Badania Internetu. Raport swoim patronatem objęli Sejm RP oraz Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Dodaj komentarz